Chemia

Chcesz poznać naturę i właściwości substancji, które nas otaczają? Fascynuje Cię świat cząsteczek i atomów, a Twoim zamiłowaniem są nauki chemiczne? Jeśli tak to chemia będzie najlepszym kierunkiem dla Ciebie!

Czujesz chemie do chemii? Fascynuje Cię świat cząsteczek i atomów? Jeśli tak to Chemia będzie najlepszym kierunkiem dla Ciebie! Na kierunku Chemia zdobędziesz wiedzę z zakresu współczesnej chemii, będziesz przygotowany do rozpoczęcia badań w wybranej specjalności i kompleksowej analizy procesów chemicznych, będziesz potrafił rozwiązywać problemy chemiczne przy wykorzystaniu nowoczesnych metod analizy oraz posługiwać się nowoczesną aparaturą chemiczną i analityczną.

Studia na kierunku Chemia, prowadzone przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie związane są z tradycją sięgającą początków Uczelni. Obecnie studia prowadzone są na studiach licencjackich, magisterskich oraz w Szkole Doktorskiej.

Chemia to studia przeznaczone dla osób zainteresowanych wykorzystaniem zdobytej wiedzy, umiejętności i kompetencji w wielu gałęziach gospodarki – od szkolnictwa i nauki, po przemysł 
i administrację, a specjaliści w tym zakresie są wysoko cenieni.

Studia na kierunku Chemia to doskonała inwestycja w przyszłość.

STUDIA LICENCJACKIE

Studia I-go stopnia (6 semestrów) przeznaczone są̨ dla osób zainteresowanych naukami chemicznymi. Ogólnym celem kształcenia na kierunku chemia studia I stopnia jest zapewnienie wszechstronnej wiedzy i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień chemii oraz dziedzin pokrewnych, opartych na solidnych podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych. Absolwent posiada wiedzę z zakresu współczesnej chemii oraz wykazuje biegłość w wybranej specjalności. Jest też przygotowany do rozpoczęcia badań w wybranej specjalności, kompleksowej analizy procesów chemicznych. Potrafi rozwiązywać problemy chemiczne przy wykorzystaniu nowoczesnych metod analizy oraz posługiwać się nowoczesną aparaturą chemiczną i analityczną. Posiada także umiejętność pracy w zespołach i zna zasady organizowania i kierowania pracą zespołową. Ma wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, zna zasady prawne, etyczne
i ekonomiczne, którymi kieruje się w pracy zawodowej. Program studiów wzbogacony o zagadnienia związane z ekonomią, przedsiębiorczością̨ w małej
i średniej firmie oraz zarzadzaniem innowacyjnymi projektami, przygotowuje również̇ absolwenta do rozwijania własnej działalności gospodarczej w sektorze chemicznym. Absolwent jest ponadto przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

  • specjalność chemia leków – program studiów tej specjalności, poza przedmiotami dającymi wykształcenie chemiczne, umożliwia zdobycie rozszerzonej wiedzy i umiejętności związanych z tworzeniem i badaniem leków, projektowaniem leków oraz sposobami pozyskiwania substancji leczniczych.
  • specjalność nauczycielska: nauczanie chemii – program studiów tej specjalności, poza przedmiotami dającymi wykształcenie chemiczne, umożliwia zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które są ważne dla przyszłych nauczycieli, zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w sprawie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Absolwenci nabywają̨ uprawnienia do pracy w szkolnictwie (stopnia podstawowego i ponadpodstawowego) dopiero po ukończeniu specjalności nauczycielskiej na II stopniu studiów.

 

STUDIA MAGISTERSKIE

Studia II-go stopnia (4 semestry) są ofertą adresowaną do osób, które posiadają dyplom ukończenia studiów I stopnia w zakresie chemii lub posiadanie kwalifikacji I stopnia (uzyskany tytuł zawodowy licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera) oraz posiadanie kompetencji niezbędnych do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia na tym kierunku. Kandydat w szczególności:

  • posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii fizycznej, nieorganicznej, organicznej, biochemii, chemii materiałów i technologii chemicznej w zakresie potrzebnym do rozwiązywania zadań związanych z chemią,
  • posiada wiedzę i umiejętności w zakresie syntezy, oczyszczania, rozdzielania, analizowania składu i określania struktury związków chemicznych z zastosowaniem metod klasycznych i instrumentalnych,
  • zna zasady BHP, racjonalnego i bezpiecznego stosowania chemikaliów oraz przepisy prawne w zakresie zarządzania chemikaliami,
  • posiada wiedzę i umiejętności z zakresu interpretacji, prezentacji i dokumentacji wyników eksperymentu chemicznego.

Ogólnym celem kształcenia na kierunku chemia studia II-go stopnia jest przygotowanie specjalistów posiadających zaawansowaną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne z zakresu nauk chemicznych oraz wybranej specjalności, a także przygotowanie specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów chemicznych, potrafiących dyskutować na tematy chemiczne zarówno z innymi specjalistami jak i niespecjalistami, a także wykazujących się umiejętnością organizowania pracy grupowej i kierowania pracą zespołową. Program kształcenia kładzie nacisk między innymi na umiejętności powiązania procesów chemicznych przebiegających w szeroko rozumianym otoczeniu ze znajomością chemii. Absolwent posiada przygotowanie i praktykę w pracy laboratoryjnej w zakresie analizy i syntezy chemicznej oraz pomiarów fizykochemicznych. Ponadto Absolwenci są przygotowani do podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej.

  • specjalność chemia leków – program studiów tej specjalności, poza przedmiotami dającymi wykształcenie chemiczne, umożliwia zdobycie dodatkowej rozszerzonej wiedzy i umiejętności dotyczących takich zagadnień jak synteza, izolacja i identyfikacja substancji farmakopealnych, nowoczesne metody kontrolowanego uwalniania leków, farmakopealne metody analizy ilościowej środków leczniczych i fitoterapia.
  • specjalność nauczycielska: nauczanie chemii – program studiów tej specjalności, poza przedmiotami dającymi wykształcenie chemiczne, zawiera dodatkowo przedmioty specjalnościowe, jak: psychologia, pedagogika, dydaktyka chemii, nowoczesne aktywizujące metody dydaktyczne w edukacji chemicznej, tworzenie narzędzi sprawdzających wiedzę ucznia za pomocą programów internetowych. Studenci tej specjalizacji uzyskują uprawnienia do nauczania chemii we wszystkich typach szkół. Podjęcie specjalności nauczycielskiej na kierunku chemia II-go stopnia możliwe jest po ukończeniu specjalności nauczycielskiej na studiach I-go stopnia na kierunku chemia.

 

 

Nasz sprzęt laboratoryjny:

Nasze laboratoria:

Absolwenci

Dlaczego warto studiować chemię

Wybierz chemię, wybierz zawód z przyszłością

Dlaczego warto studiować Chemię w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie?

  • możliwość wyboru ciekawych specjalności i modułu poszerzającego zakres specjalności,
  • kadra o wysokich kwalifikacjach dydaktycznych i liczących się osiągnięciach naukowych,
  • zajęcia mają charakter typowo doświadczalny,
  • nowoczesna i stale rozwijana baza dydaktyczna,
  • dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki, internetowych baz danych i wydziałowej pracowni komputerowej,
  • możliwość rozwoju w ramach organizacji studenckich i kół naukowych,
  • szeroka oferta programów i wyjazdów międzynarodowych
  • w ramach Uniwersytetu Europejskiego COLOURS i programu ERASMUS+,
  • stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.

 

Możliwość zatrudnienia

 

Chemia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, a specjaliści w tym zakresie są wysoko cenieni. Mają możliwość znalezienia pracy w wielu gałęziach gospodarki – od szkolnictwa i nauki, po przemysł i administrację. Absolwenci kierunku Chemia mogą podjąć pracę w laboratoriach chemicznych, kosmetycznych i farmakologicznych oraz w zakładach przemysłowych o profilu chemicznym, spożywczym oraz analityce.  Mogą także realizować się zawodowo w działach marketingu i sprzedaży koncernów chemicznych, biotechnologicznych, farmaceutycznych, biomedycznych i dziedzin pokrewnych.

Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Adres

Al. Armii Krajowej 13/15
42-200 Częstochowa

 

telefon

Sekretariat Dziekana

tel. 34 361 21 79
fax. 34 366 54 15

MAIL

e-mail: wnspt@ujd.edu.pl